Chtěla jsem, aby moje dcera byla na nečekané situace připravena.

Řešila jsem JAK a CO říct, kdyby ji někdo otravoval ve škole, na hřišti, na kroužku nebo až pojede na svůj první dětský tábor.

Děti ohrožují spolužáci ve třídě nebo starší žáci z vyšších tříd. No a pak jsou tu dospěláci, kterým děti důvěřují a netuší, že i oni by jim mohli ublížit.

Potřebuji, aby moje dcera věděla CO má dělat a KOMU se může svěřit, kdyby ji někdo ublížil.

Navrhla jsem nakladatelství Portál knihu „Nenech si to líbit“ od J. Robert a následně ji přeložila. A poté přišel projekt "Kalhotková Pravidla"

 

Kalhotková Pravidla neboli PANTS vznikla ve Velké Británii: klikněte na https://www.nspcc.org.uk/underwear-rules

Psychologové, učitelé, sociální pracovníci a další odborníci dali hlavy dohromady, aby připravili pět základních pravidel pro děti a rodiče jako prevenci sexuálního zneužívání.

Přes 400 000 dospěláků  a dětí ve Velké Británii zná Kalhotková Pravidla, která se rychle šíří do dalších zemí např. Indie, Keni, Austrálie.

Věděla jsem, že nic podobného u nás v ČR neexistuje...vůbec nic. Po sedmi letech praxe s lektorováním sexuální výchovy dětí a studentů, po nekončících besedách s rodiči vím, že informaci nestačí jen předat, je potřeba s ní pracovat. Rodiče hledají a pátrají po tom, jak s dětmi mluvit o sexuálním zneužívání, ale neví jak na to.

Model pěti pravidel jsem převzala, písmena přeházela tak, aby vše fungovalo v češtině. Ale stále mi něco chybělo...

A pak vznikla ruka s barevnými prsty, aby si menší děti pravidla  lehce pamatovaly : jeden prst = jedna barva = jedno pravidlo = jeden minutový kreslený příběh.

Všemi příběhy doprovází diváky EDA a ELA, kluk a holka, se kterými jsou Kalhotková Pravidla hračka.

Trvalo pět let než mi nápad " uzrál v hlavě", než jsem napsala scénáře k příběhům a připravila pracovní listy ke kurzu, než animátorka Martina vyrobila videa, než Agátka a František propůjčili hlasy hlavním postavám, než to zvukař doladil a než jsem vytvořila webovky s trpělivou pomocí Vládi, Líby, Lenky a Helči...

Aby si děti i rodiče on-line program víc užili, zapamatovali a používali, vytvořila jsem pro ně doplňující cvičení s obrázky podle věkových skupin: 4-6 let a 7-10 let.

Nakonec jsme Kalhotková Pravidla přejmenovali na program Eda a Ela, aby si kluci nemysleli, že pravidla platí jen pro holky, protože nosí kalhotky:)

Tak hurá do toho:)